Women’s Field Hockey

Special Events BLG Awards

Tracker

Countdown to 2018 BLG Awards celebrating the U SPORTS Athletes of the Year

U SPORTS and national law firm Borden Ladner Gervais LLP (BLG) established the BLG Awards in 1993 to recognize the Athletes of the Year from U SPORTS-affiliated universities.

For the 2017-18 season, each university has nominated one male and female Athlete of the Year who have demonstrated exemplary sportsmanship, leadership qualities, and athletic accomplishments. From the list below, one male and female nominee are then chosen to represent each of the four conferences: Canada West (CW), Ontario University Athletics (OUA), Réseau du sport étudiant du Québec (RSEQ) and Atlantic University Sport (AUS).

These eight elite student-athletes will come to Vancouver for a full weekend of activities, culminating in the BLG Awards gala on Monday June 4 as part of the 2018 U SPORTS Conference and Annual Meeting. 

Male Athlete of the Year

School Name Sport  
AUS
ACADIA Dale Wright Football Click here
CAPE BRETON Cory Bent Soccer Click here
DALHOUSIE Matthew Coolen Track & Field Click here
MEMORIAL Tyler Forsey Soccer
/ Track & Field
Click here
MONCTON Jean-Luc Bastarache Track & Field Click here
MOUNT ALLISON Geraint Berger Swimming Click here
UNB Javon Masters Basketball Click here
UPEI Ryan MacKinnon Hockey Click here
SAINT MARY’S Hunter Garlent Hockey Click here
StFX Daniel Hayfield
/ Angus Rawling
Soccer
/ Cross Country
and Track & Field
Click here
ST. THOMAS Christian Christie Volleyball (CCAA) Click here
RSEQ
BISHOP’S Carter Filion Rugby Click here
CONCORDIA Anthony Beauregard
/ Francis Carter
Hockey
/ Wrestling
Click here
LAVAL Mathieu Betts Football Click here
McGILL Dele Ogundokun  Basketball Click here
MONTRÉAL Omar Kreim  Soccer Click here
UQAM Felipe Costa de Souza Soccer Click here
UQTR Christophe Boivin Hockey Click here
SHERBROOKE Jonathan Naisby Swimming Click here
OUA
ALGOMA Bryce Davis Wrestling Click Here
BROCK Clint Windsor Hockey Click Here
CARLETON Gabriel Bitar Soccer Click Here
GUELPH Tommy Land Track & Field Click Here
LAKEHEAD Marco Palermo Wrestling Click Here
LAURENTIAN Kadre Gray Basketball Click Here
LAURIER Kurleigh Gittens Jr. Football Click Here
McMASTER Sergio Raez Villanueva Cross Country
/ Track & Field
Click Here
NIPISSING Jordan Cascagnette Nordic Skiing
(non U SPORTS
-sanctioned)
Click Here
OTTAWA Jackson Bennett Football Click Here
QUEEN'S Spencer Abraham Hockey Click Here
RMC Riley Brandt Hockey N/A
RYERSON Manny Diressa Basketball Click Here
TORONTO Eli Wall Swimming Click Here
TRENT Dayton Kelly Rowing
(non U SPORTS-
sanctioned)
Click Here
UOIT Ben Blasko Hockey Click Here
WATERLOO Jörg Ahne Track & Field Click Here
WESTERN Jean-Gabriel Poulin Football Click Here
WINDSOR John Moate Volleyball Click Here
YORK Kayden Johnson Track & Field &
Football
Click Here
CW
ALBERTA Ed Ilnicki Football Click here
BRANDON Elliott Viles Volleyball Click here
UBC Byron Keturakis
/ John Gay
Volleyball
/ Cross Country
Click here
UBC OKANAGAN Mitch McCaw /
James Casorso 
Soccer / Golf
(non U SPORTS
-sanctioned)
Click here
CALGARY Mambi Diawara
/ David Kapinga 
Basketball Click here
FRASER VALLEY Brad Hildenbrandt
/ Dan Campbell
Wrestling / Golf Click here
LETHBRIDGE Aaron Hernandez  Track & Field Click here
MANITOBA Justus Alleyn Basketball Click here
MacEWAN Brett Njaa Hockey Click here
MOUNT ROYAL Jesse Lees Hockey Click here
UNBC Gordon Hall Soccer Click here
REGINA Atlee Simon Football Click here
SASKATCHEWAN Kieran Johnston Track & Field Click here
THOMPSON
RIVERS
Mitchell Popadynetz Soccer Click here
TRINITY
WESTERN
Adam Schriemer Volleyball Click here
VICTORIA Patrick Keane Rowing (non
U SPORTS-
sanctioned)
Click here
WINNIPEG Logan Brennan Volleyball Click here

Female Athlete of the Year

School Name Sport  
AUS
ACADIA Paloma Anderson Basketball Click here
CAPE BRETON Ciera Dispio
/ Alison Keough
Soccer
/ Basketball 
Click here
DALHOUSIE Courtney Baker Volleyball Click here
MEMORIAL Jessie Noseworthy Soccer Click here
MONCTON Carol-Ann MacDonald  Cross Country Click here
MOUNT ALLISON Kiersten Mangold Basketball (CCAA) Click here
UNB Laura Kaye Basketball Click here
UPEI Alysha Corrigan
/ Bailey Smith
Rugby
/ Track & Field
Click here
SAINT MARY’S Breanna Lanceleve Hockey Click here
StFX Daley Oddy Hockey Click here
ST. THOMAS Deidra Jones Volleyball (CCAA) Click here
RSEQ
BISHOP’S Edith Noblecilla Basketball Click here
CONCORDIA Frédérique Rajotte  Rugby Click here
LAVAL Justine Pelletier Rugby Click here
McGILL Alex Kiss-Rusk Basketball Click here
MONTRÉAL Marie-Alex Bélanger Volleyball Click here
UQAM Julia Liguori  Soccer Click here
UQTR Justine Ricard Swimming Click here
SHERBROOKE Amélie Augé Track & Field Click here
OUA
ALGOMA Natasha Doroodian Wrestling Click Here
BROCK Jessica Brouillette Wrestling Click Here
CARLETON Elizabeth Leblanc Basketball Click Here
GUELPH Sarah Hammond Track & Field Click Here
LAKEHEAD Leashja Grant Basketball Click Here
LAURENTIAN Caitlin McNamara Soccer Click Here
LAURIER Nicole Morrison Basketball Click Here
McMASTER Olivvya Chow Swimming Click Here
NIPISSING Zosia Davis Hockey Click Here
OTTAWA Dria Bennett Rugby Click Here
QUEEN'S Claire Sumner Cross Country Click Here
RMC Kara Stephan Volleyball N/A
RYERSON Theanna Vernon Volleyball Click Here
TORONTO Kylie Masse Swimming Click Here
TRENT Abigail Adair Rowing (non
U SPORTS
-sanctioned)
Click Here
UOIT Cassandra Sribny Soccer Click Here
WATERLOO Tegan Sauer Track & Field Click Here
WESTERN Larissa Werbicki Rowing (non
U SPORTS
-sanctioned)
Click Here
WINDSOR Kelsey Balkwill Track & Field Click Here
YORK Holly Pitters Track & Field Click Here
CW
ALBERTA Kristina Sanjevic Tennis (non
U SPORTS-
sanctioned)
Click here
BRANDON Mary Thomson Volleyball Click here
UBC Kat Kennedy Golf Click here
UBC OKANAGAN Veronika Fagan Cross Country Click here
CALGARY Temitope Ogunjimi Rugby
& Wrestling
Click here
FRASER VALLEY Karla Godinez
Gonzalez
Wrestling Click here
LETHBRIDGE Sandra Latrace Track & Field Click here
MANITOBA Venla Hovi Hockey Click here
MacEWAN Cassidy Kinsella Volleyball Click here
MOUNT ROYAL Alex Donaghy Volleyball Click here
UNBC Vasiliki Louka Basketball Click here
REGINA Kyanna Giles Basketball Click here
SASKATCHEWAN Julie Labach Track & Field Click here
THOMPSON RIVERS Rachel Windhorst Volleyball Click here
TRINITY WESTERN Regan Yee Cross Country /
Track & Field
Click here
VICTORIA Puck Louwes
/ Caileigh Filmer 
Soccer /
Rowing (non
U SPORTS
-sanctioned)
Click here
WINNIPEG Antoinette Miller Basketall Click here