Women’s Track & Field News

U SPORTS announced the national season award winners on Thursday morning, prior to the start of the 2023 U SPORTS Track & Field Championships.

Championship website: https://usports.ca/en/championships/track-field/x

On the women’s side, Audrey Leduc from the Laval Rouge et Or was named the outstanding performer in track events, while Jennifer Elizarov of the Guelph Gryphons was named the outstanding performer in field events. Joining them on the honours list are Chloe Turner of Calgary, who was named rookie of the year, and Celia Markinovic of Waterloo, who won the Student-Athlete Community Service Award.

In men’s competition, the recipients included Max Davies of Guelph (track MVP), Noel Vanderzee of Calgary (field MVP), Thomas Péladeau of Sherbrooke (rookie of the year) and Evan Essapa of the Alberta Golden Bears (Student-Athlete Community Service Award).

The three-day U SPORTS meet, hosted by Manitoba for the third time since 2012, runs from Thursday to Saturday at the Jim Daly Fieldhouse. Live streaming of the event is available on CBC’s digital platforms (English) and usports.ca (French).

2023-24 U SPORTS TRACK & FIELD SEASON AWARDS

Women

  • Athlete of the year (track events): Audrey Leduc, Laval
  • Athlete of the year (field events): Jennifer Elizarov, Guelph
  • Rookie of the year: Chloe Turner, Calgary
  • Student-athlete community service award: Celia Markovinovic, Waterloo

Men

  • Athlete of the year (track events): Max Davies, Guelph
  • Athlete of the year (field events): Noel Vanderzee, Calgary
  • Rookie of the year: Thomas Péladeau, Sherbrooke
  • Student-athlete community service award: Evan Essapa, Saskatchewan

2024 CHAMPIONSHIP SCHEDULE
(all times Central)

Thursday, March 7

2:00 p.m.              Weight Throw       W    Final

3:00 p.m.          60m Hurdles       W   Pent

3:20 p.m.          60m                    M   Hept

4:00 p.m.          High Jump           W   Pent

4:15 p.m.           Long Jump          M   Hept

5:30 p.m.          Shot Put              M   Hept

6:15 p.m.           60m                    W   Heats

6:30 p.m.          60m                    M   Heats

6:30 p.m.          Shot Put              W   Pent

7:15 p.m.               60m                             W    Final

7:30 p.m.              60m                             M     Final

7:30 p.m.          Long Jump          W   Pent

7:45 p.m.          600m                  W   Heats

8:00 p.m.          600m                  M   Heats

8:15 p.m.           High Jump           M   Hept

8:15 p.m.           4x200m              W   Heats

8:30 p.m.          4x200m              M   Heats

9:00 p.m.          800m                  W   Pent


Friday, March 8

2:00 p.m.              Weight Throw       M     Final

2:30 p.m.          60m Hurdles       M   Hept

3:30 p.m.          Pole Vault            M   Hept

4:00 p.m.          60m Hurdles       W   Heats

4:15 p.m.           60m Hurdles       M   Heats

4:30 p.m.              Long Jump              W    Final

4:30 p.m.              1000m                        W    Final

4:45 p.m.              1000m                        M     Final

5:15 p.m.               60m Hurdles         W    Final

5:30 p.m.              60m Hurdles         M     Final

6:00 p.m.          300m                  W   Heats

6:15 p.m.           300m                  M   Heats

6:15 p.m.               High Jump               M     Final

6:30 p.m.          1000m                M   Hept

6:30 p.m.              Pole Vault                W    Final

7:10 p.m.               3000m                       M     Final

7:15 p.m.               Long Jump              M     Final

7:15 p.m.               Shot Put                    W    Final

7:25 p.m.              3000m                       W    Final

7:45 p.m.              300m                          W    Final

8:00 p.m.             300m                          M     Final

8:15 p.m.               4x800m                    W    Final

8:30 p.m.              4x800m                    M     Final


Saturday, March 9

12:30 p.m.            Triple Jump          W         Final

12:30 p.m.            Pole Vault              M          Final

1:15 p.m.                600m                        W         Final

1:30 p.m.               600m                        M          Final

1:45 p.m.               Shot Put                  M          Final

2:15 p.m.               4x200m                  W         Final

2:25 p.m.              4x200m                  M          Final

2:30 p.m.              High Jump             W         Final

2:45 p.m.              Triple Jump          M          Final

2:45 p.m.              1500m                      W         Final

3:00 p.m.             1500m                      M          Final

3:45 p.m.              4x400m                  W         Final

4:00 p.m.             4x400m                  M          Final